Darba laivas profesionāļiem.

Fjordstar piedāvā darba laivas profesionālām vajadzībām - patrulēšanai, glābšanai, niršanai. Mēs uzskatām, ka darba laivai  ir jābūt būvētai kā darba laivai, nevis pārbūvētai izpriecu laivai. Parastas izpriecu laivas izmantošana profesionālām vajadzībām noved pie: 1) Nepamatoti lieliem uzturēšanas izdevumiem, 2) Parasti izpriecu  laivu nav iespējams pilnībā pārvērst par darba  laivu, kā rezultātā attiecīgais dienests nespēj veikt visas nepieciešamās funkcijas. 3) No sabiedrisko atteicību viedokļa, cilvēkiem ieraugot,ka atbildīgā dienesta laiva izskatās pēc klasiskas izpriecu laivas, rodas pamatoti jautājumi par līdzekļu nepamatotu izlietošanu.

Darba RIB laivas īpatnības.


Darba laivas korpuss  tiek ražots  no  stiklplasta, pēc tam tas  tiek laminēts biezāks nekā izpriecu laivai. Ar putām pildīts korpuss padara laivu pilnībā nenoslīcināmu, pat vissliktākajos apstākļos, arī tad,  ja visas balona sekcijas ir bojātas un korpusā ir caurumi, piemēram apšaudes gadījumā. Laivai noteikti ir  jābūt nenoslīcināmai - kam gan vajag noslīkušu glābšanas dienesta laivu?

Laivas ķīlis tiek nostiprināts ar nerūsējošā tērauda stīpu. Tas ļauj izbraukt  smilšainā krastā - protams, nevajag pārspīlēt un braukt ārā akmeņos.

Dienesta laivas garumu un sēdekļu konfigurāciju izvēlas atkarībā no paredzēto uzdevumu veikšanas. Ja laiva ir domāta tikai un vienīgi patrulēšanai, tad pilnīgi pietiek ar 4,00 m garu laivu un 30Zs līdz 40Zs dzinēju. Šādas patruļas laivas pluss ir ļoti zems degvielas patēriņš apm. 5-6l/h. Ja ir nepieciešama glābšanas funkcijām piemērota laiva, tad ir jāskatās uz vismaz 5,8 m laivu ar vismaz 70zs dzinēju.  Šis garums nepieciešams, lai varētu noguldīt cietušo pilnā garumā uz grīdas.  Kā kompromis  var būt 4,5m laiva ar vienvietīgu žokeju un guļam-platformu priekšā cietušā novietošanai. Laiva ar mūsdienu  50 Zs dzinēju  patērēs vidēji 8l/h.

Sēdekļu konfigurācija . Klasiskie sēdekļi 2 blakus nav paredzēti dienesta laivām. Uz tiem nevar noturēties strauji manevrējot. Darbam ir paredzētas Jockey tipa konsoles – dažreiz sauktas par Sport tipa konsolēm . Mēs piedāvājam  1,2 un 3-vietīgas. Vietu skaits ir atkarīgs no jūsu vajadzībām. Konsolei priekšā jābūt nerūsējošā tērauda reliņam , pie tā var pieturēties strauju vai negaidītu manevru gadījumā, kā arī piestiprināt prožektoru, lai tas  vienmēr būtu glābējam pa rokai.

Laivas balona krāsu izvēlas atkarībā no darba specifikas. Ja jums ir nepieciešams būt neredzamiem, labākā izvēle ir tumši pelēka krāsa.Glābēji un nirēji izvēlās sarkanu vai oranžu balonu krāsu.  Vispraktiskākā korpusa krāsa mūsu klimatā ir tumši pelēka.

Balona virspusē tiek pielīmēts papildus PVC slānis  - pret slīdēšanu. Tas nepieciešams, jo dienestu darbiniekiem parasti ir darba zābaki, ar kuriem laivas balons pāris gados tiek iznīcināts. Pa balona perimetru tiek piestiprināta virve, lai darbinieki varētu noturēties laivā jebkurā situācijā. Balonā ir jābūt vismaz vienam pār-spiediena vārstam lokalizētam  balona priekšējā sekcijā. 

Protams, ir nepieciešams pārdomāti izvietot visu nepieciešamo ekipējumu. Faktiski,  RIB tipa laivā vienīgais risinājums ir uzstadīt aizmugurējo arku. Uz tās var izvietot: 1) Gaitas ugunis, 2) Enkuruguni, 3) Karoga kātu, 4) Glābšanas riņķi ar līni,          5) Prožektoru, 6) Bākugunis, 7) Skaņas iekārtu. Ja nepieciešams, var izvietot arī laivas atpakaļ-atgāšanas balonu. 

Priekšējā nodalījumā parasti atrodas glābšanas vestes, enkurs, enkura virve, gaisa sūknis, remont-komplekts.  Jockey tipa konsolē tiek izvietots akumulators un visi nepieciešamie indikatori, elektroinstalācija. Ja tiek izmantota 3- vietīgā konsole , tad tajā var iebūvēt degvielas tvertni  tilpumā līdz 100L. Populārās 25 lt degvielas tvertnes ir domātas kā rezerves degvielas tvertnes, nevis pamata, un 25 lt pietiek tikai dzinējiem līdz 30zs.

Pareizs nepieciešamās degvielas tvertnes tilpums ir aprēķināms šādi - maksimālais dzinēja degvielas patēriņš stundā,reiz trīs stundas. Piemēram 50Zs dzinējs ar 16l/h patēriņu x 3h = nepieciešama 48lt degvielas tvertne. 

Neizmirstiet ,ka visiem  mūsdienu dzinējiem ar elektronisko degvielas iesmidzināšanu ir nepieciešams degvielas filtrs/ ūdens atdalītājs - kurš parasti netiek tirgots  komplektā ar dzinēju - to nepieciešams iegādāties un uzstādīt atsevišķi. Ūdens nokļūšana degvielas sistēmā parasti rada zaudējumus virs 1000Eur.

Par nepieciešamajiem darba indikatoriem - dzinējam  nāk komplektā vismaz tahometrs. Bez tā nevajadzētu lietot laivu.  Papildus var uzstādīt degvielas līmeņa indikatoru, dzinēja darba leņķa indikatoru, spidometru, kompasu.

Protams nevajadzētu aizmirst par karšu ploteri - Fjordstar piedāvā uzstādīt GARMIN un LOWRANCE karšu ploterus kombinētus ar mūsdienu eholotiem. Daudzi mūsdienu dzinēji ir saslēdzami kopējā tīklā (NMEA200) ar moderniem karšu ploteriem - uz karšu plotera ekrāna jūs varēsiet ieraudzīt visus nepieciešamos dzinēja darba radītājus. Protams, pareizi lietots eholots jūs izglābs no liekiem izdevumiem -  dzenskrūves un reduktora remonta.Atsevišķi jāpiemin elektroinstalācija - minimums - akumulatora svina plāksnēm ir jābūt konvertos, lai bojājuma gadījumā akumulators būtu darba spējīgs. Ļoti iesakāmi ir gēla akumulatori vai ciet-elementu akumulatori, kā piemēram OPTIMA.

Sistēmā obligāti ir jābūt masas slēdzim, svina akumulatora klemmēm, vadiem ir jābūt sapakotiem gofrās. Slēdžiem ir jābūt ūdens izturīgiem, drošinātājus vēlams izvēlēties automātiskos, obligāti pieprasiet vismaz divas 12V rozetes, telefonam un datoram. 

Pārvalki?! Jā, daudzi aizmirst par laivas uzglabāšanu -  nekāda laivas elektronika ilgstoši neizturēs mūsu mitro  klimatu. Laivas konsolēm ir jābūt apsegtām ar ventilējamu pārklāju ārpus darba laika. Un laivai ir jābūt pilnībā apsegtai ar ventilējamu pārvalku ziemas sezonā. 

Sīkāku konsultāciju Jums sniegsim pa e-mailu : info@fjordstar.lv


Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.